High School

Divide and check your answer:

a. 2,11,437 by 97
b. 7,03,493 by 85
c. 86,64,031 by 54
d. 9,92,945 by 931
e. 46,35,332 by 173
f. 75,98,124 by 142

Answer :

Let's solve each division step by step and check the answers:

  1. 2,11,437 by 97
    To divide [tex]211,437[/tex] by [tex]97[/tex], perform long division to get the quotient and remainder.

    • Division Process:
      211437 ÷ 97 ≈ 2179.7628866
    • Quotient: 2179
    • Remainder: Calculate [tex]211437 - (2179 \times 97) = 211437 - 211363 = 74[/tex]
    • Check: [tex]97 \times 2179 + 74 = 211,437[/tex]
  2. 7,03,493 by 85
    To divide [tex]703,493[/tex] by [tex]85[/tex]:

    • Division Process:
      703493 ÷ 85 ≈ 8276.388235
    • Quotient: 8276
    • Remainder: [tex]703493 - (8276 \times 85) = 703493 - 703460 = 33[/tex]
    • Check: [tex]85 \times 8276 + 33 = 703,493[/tex]
  3. 86,64,031 by 54
    To divide [tex]8,664,031[/tex] by [tex]54[/tex]:

    • Division Process:
      8664031 ÷ 54 ≈ 160074.64815
    • Quotient: 160074
    • Remainder: [tex]8664031 - (160074 \times 54) = 8664031 - 8643996 = 20035[/tex]
    • Check: [tex]54 \times 160074 + 20035 = 8,664,031[/tex]
  4. 9,92,945 by 931
    To divide [tex]992,945[/tex] by [tex]931[/tex]:

    • Division Process:
      992945 ÷ 931 ≈ 1066.2457146
    • Quotient: 1066
    • Remainder: [tex]992945 - (1066 \times 931) = 992945 - 992746 = 199[/tex]
    • Check: [tex]931 \times 1066 + 199 = 992,945[/tex]
  5. 46,35,332 by 173
    To divide [tex]4,635,332[/tex] by [tex]173[/tex]:

    • Division Process:
      4635332 ÷ 173 ≈ 26792.054335
    • Quotient: 26792
    • Remainder: [tex]4635332 - (26792 \times 173) = 4635332 - 4635116 = 216[/tex]
    • Check: [tex]173 \times 26792 + 216 = 4,635,332[/tex]
  6. 75,98,124 by 142
    To divide [tex]7,598,124[/tex] by [tex]142[/tex]:

    • Division Process:
      7598124 ÷ 142 ≈ 53437.4930
    • Quotient: 53437
    • Remainder: [tex]7598124 - (53437 \times 142) = 7598124 - 7588104 = 10020[/tex]
    • Check: [tex]142 \times 53437 + 10020 = 7,598,124[/tex]

For each case, we ensured our division was accurate by confirming that the multiplication of the quotient and divisor, plus the remainder, equals the original number.

Other Questions